Windows Server 2012. Ліцензування. Питання і відповіді

Windows Server 2012. Випуски Datacenter і Standard

Що нового у Windows Server 2012?

Windows Server 2012 втілив в собі весь досвід компанії Microsoft як у створенні рішень для власної ІТ-інфраструктури організацій, так і в побудові та управлінні публічними хмарними сервісами. Нові правила ліцензування та формування програмних пакетів полегшують керування робочими навантаженнями в віртуалізованих середовищах. Для Windows Server 2012 використовується узгоджена модель ліцензування; редакції будуть мати мінімум відмінностей, що дозволяє скоротити їх кількість. Випуски Windows Server 2012:

 • Дві основних редакції: Standard і Datacenter.
 • Однакова модель ліцензування «на процесор» (одна ліцензія покриває до двох фізичних процесорів).
 • Випуски відрізняються лише правами на використання віртуалізації (до двох віртуальних машин для Standard, необмежену кількість віртуальних машин для Datacenter).

Які відмінності між випусками Windows Server 2012 Standard та Windows Server 2012 Datacenter?

Випуски Standard та Datacenter надають однаковий набір технологій; єдина відмінність - кількість підтримуваних віртуальних машин (ВМ). Ліцензія Standard надає право запускати до двох віртуальних машин не більше ніж на двох процесорах, залежно від умов використання ВМ, викладених у документі Product Use Rights («Права на використання продукту»). Ліцензія Datacenter дозволяє запускати необмежену кількість віртуальних машин не більше ніж на двох процесорах.

Чи ідентичні функціональні можливості Windows Server 2012 Standard та Windows Server 2012 Datacenter?

Так, всі функції, реалізовані у випуску Datacenter, також доступні у випуску Standard, в тому числі функції забезпечення високої доступності, такі як відмовостійка кластеризація. Єдина відмінність пов'язана з правами на використання віртуалізації.

Чи узгоджується Windows Server 2012 з System Center 2012 і моделлю ліцензування за угодою Enrollment for Core Infrastructure (ECI)?

Так, компанія Microsoft вживає заходів для узгодження моделі ліцензування віртуалізованих середовищ. Windows Server 2012, System Center 2012 та ECI будуть ідентичними з точки зору ліцензування та формування програмних пакетів, які містять в собі:

 • Дві основних редакції: Standard і Datacenter.
 • Однакова модель ліцензування «на процесор» (одна ліцензія покриває до двох фізичних процесорів).
 • Випуски відрізняються лише правами на використання віртуалізації (до двох віртуальних машин для Standard, необмежену кількість віртуальних машин для Datacenter).

Ліцензії клієнтського доступу (CAL) як і раніше потрібні для доступу до серверів Windows Server 2012.

Які функції, доступні раніше лише в редакціях Windows Server 2008 R2 Enterprise і Datacenter, підтримуються тепер у Windows Server 2012 Standard?

У Windows Server 2012 Standard реалізовано безліч нових функціональних можливостей. Ось лише деякі приклади можливостей, які раніше надавали тільки більш повні редакції:

 • Відмовостійка кластеризація.
 • Виділений сервер кешу BranchCache.
 • Служби федерації Active Directory.
 • Служби сертифікатів Active Directory з розширеними можливостями.
 • Служби Distributed File Services (DFS) з підтримкою більше одного кореня DFS.
 • Перехресна реплікація файлів DFS - R.

Як вибрати відповідний випуск Windows Server 2012?

Функції редакцій Windows Server 2012 Standard та Datacenter ідентичні. Ви приймаєте рішення виключно на основі використання віртуалізації в тому чи іншому середовищі, оскільки права на використання віртуалізації - це єдина відмінність між випусками. Якщо у вас є середовище з високою або непередбачуваною щільністю віртуалізації, випуск Datacenter забезпечить оптимальну гнучкість, оскільки він не обмежує число запущених на сервері віртуальних машин. Якщо висока щільність віртуалізації не потрібна, краще вибрати випуск Standard. Якщо ж ви купите випуск Standard, але надалі потрібно збільшення обсягу віртуалізації, у вас буде два варіанти розширення прав на використання віртуалізації для вашого ліцензованого сервера:

 • Купівля додаткових ліцензій для випуску Standard і установка їх на тому ж фізичному сервері з метою запуску додаткових примірників Windows Server.
 • При наявності Software Assurance для ліцензій Standard, ви зможете скористатись пропозицією Software Assurance Step-Up і обміняти свою ліцензію на ліцензію випуску Datacenter для цього серверу.

Якщо ви працюєте в середовищі з високим ступенем віртуалізації, можливо, вам також знадобляться інструменти управління. Розгляньте можливість придбання System Center 2012 і Windows Server 2012 в рамках пакету Core Infrastructure Suite по заниженій ціні; при цьому не обов'язково підписувати згоду Enrollment for Core Infrastructure (ECI).

Як розширити права на використання віртуалізації при наявності діючої ліцензії Windows Server 2012 Standard?

Модель ліцензування Windows Server 2012 Standard дозволяє розширити права на використання віртуалізації шляхом переходу на випуск Datacenter при наявності Software Assurance. Можна просто купити додаткові ліцензії для випуску Standard і встановити їх на тому ж фізичному сервері. Наприклад, якщо у вас є двопроцесорний сервер і ви хочете використовувати в цілому чотири віртуальних машини, можна придбати дві ліцензії Standard і встановити їх на цьому сервері.

Чому для Windows Server 2012 була прийнята модель ліцензування «на процесор»?

Завдяки цьому нововведенню всі продукти для побудови серверної інфраструктури Microsoft - Windows Server 2012, System Center 2012 і Core Infrastructure Server (CIS) - будуть ліцензуватися узгоджено. Єдина модель ліцензування допоможе вибрати оптимальний продукт з урахуванням ваших потреб, а також порівняти вартість альтернативних варіантів (окремі продукти, CIS SKU без ECI, ECI і т. д.). Крім того, нова модель ліцензування надає єдину, знайому і просту метрику для всіх інфраструктурних продуктів, сприяючи подальшому скороченню витрат на адміністрування.

Як визначити необхідну кількість ліцензій для сервера?

Кількість ліцензій залежить від кількості фізичних процесорів на сервері і кількості примірників,що запускаються ОС. Останнє відноситься тільки до редакції Standard, оскільки редакція Datacenter не обмежує кількість віртуальних машин. Найбільше з цих чисел і буде відповідати кількості необхідних ліцензій.

Визначення кількості ліцензій за кількістю фізичних процесорів.

Кожна ліцензія підтримує до двох фізичних процесорів. Щоб визначити загальну кількість необхідних ліцензій для одного фізичного сервера, просто порахуйте кількість фізичних процесорів сервера і розділіть отримане число на два.

Наприклад:

 • У вас є двопроцесорний сервер. Два фізичних процесори розділити на два (кількість процесорів, підтримувані ліцензією) дорівнює одиниці. Для двопроцесорного сервера потрібна одна ліцензія.
 • У вас є чотирипроцесорний сервер. Чотири фізичних процесори розділити на два (кількість процесорів, підтримувані ліцензією) дорівнює двом. Для чотирипроцесорного сервера потрібні дві ліцензії.
 • У вас є восьмипроцесорний сервер. Вісім фізичних процесорів розділити на два (кількість процесорів, підтримувані ліцензією) дорівнює чотирьом. Для восьмипроцесорного сервера потрібні чотири ліцензії.

Визначення кількості ліцензій за кількістю віртуальних екземплярів.

Якщо ви хочете запустити додаткові віртуальні машини, але при цьому не очікуєте подальшого зростання числа віртуальних машин на сервері, ви можете просто придбати додаткові ліцензії редакції Standard і призначити їх одному фізичному серверу, щоб розширити права на використання віртуалізації на цьому сервері. Кожна ліцензія редакції Standard дає вам право запуску до двох віртуальних машин. Для визначення необхідної кількості ліцензій Windows Server Standard потрібно підрахувати загальну кількість віртуальних машин, які будуть працювати на сервері, розділити це число на два і округлити до найближчого цілого в більшу сторону. Наприклад, за наявності двох ліцензій Standard на одному сервері, ви зможете запустити на ньому до чотирьох віртуальних машин. Додавши ще одну ліцензію Standard, ви збільшите доступну кількість віртуальних машин на цьому сервері до шести. Загальна кількість необхідних ліцензій - це максимальна кількість ліцензій, необхідних для фізичних процесорів або додаткових віртуальних машин. Наприклад, якщо ви запустили чотири віртуальні машини на двопроцесорному сервері, вам потрібна одна ліцензія для двох процесорів; при цьому необхідно придбати додаткову ліцензію для запуску чотирьох віртуальних машин, тобто вам будуть потрібні дві ліцензії.

Чи можу я використовувати одну ліцензію Standard для однопроцессорного сервера?

Так, ліцензія на випуск Standard дозволяє використовувати два фізичних процесори; при цьому сервер не обов'язково повинен мати два процесора.

Чи можна використовувати одну ліцензію Windows Server 2012 на декількох серверах?

Ні, кожна окрема ліцензія може бути призначена тільки одному фізичному серверу.

Чи можна призначати ліцензію Windows Server 2012 віртуальній машині?

Ні, ліцензія може бути призначена тільки на фізичний сервер. Кожна ліцензія підтримує до двох фізичних процесорів.

Чи можна спільно використовувати ліцензії Datacenter і Standard на одному сервері?

Ні, для всіх процесорів окремого сервера повинні бути встановлені ліцензії, відповідні одній і тій же версії і одній і тій же редакції. Можна запускати різні випуски або більш ранні версії програмного забезпечення Windows Server в якості гостьових систем у віртуальних машинах, але встановлювати кілька ліцензій різних версій або редакцій для процесорів на одному фізичному сервері не можна.

Яким чином можна використовувати більш ранні версії або випуски?

Якщо ви придбали ліцензію Windows Server 2012 Datacenter, вам надаються права на використання будь-якої попередньої версії менш повної редакції. Якщо ви придбали ліцензію Windows Server 2012 Standard, вам надаються права на використання будь-якої попередньої версії редакції Standard або Enterprise. Можливість використання попередніх версій менш повних редакцій продукту не змінює умов ліцензування і підтримки (застосовуються правила використання Windows Server 2012). Це означає, що ліцензія і раніше підтримує до двох фізичних процесорів; права на використання віртуалізації також не змінюються.

Для Windows Server 2012 не передбачений випуск Enterprise? Чому?

Так, випуск Enterprise для Windows Server 2012 не передбачений. Випуск Windows Server 2012 Standard буде містити в собі всі функції, які раніше були доступні у випуску Enterprise, а вартість прав на використання чотирьох примірників Windows Server 2012 буде менше вартості випуску Windows Server 2008 R2 Enterprise. Ці нововведення дозволили компанії Microsoft спростити лінійку продуктів при одночасному зниженні вартості кожного примірника Windows Server.

Для Windows Server 2012 не передбачений Web Server? Чому?

Так, продукт Web Server призначався, головним чином, для розміщення web-сайтів кінцевими споживачами і постачальниками послуг. Згідно відгуків, отриманих від цих клієнтів і партнерів, вони вважають за краще використовувати редакції Windows Server, які не обмежують використання web-серверів в якості навантажень. Незважаючи на те, що редакції Web Server більше не буде, для web-серверів в якості навантажень, запущених у Windows Server 2012, як і раніше відсутня необхідність в ліцензіях клієнтського доступу (програма CAL waiver). Клієнтські ліцензії Windows Server CAL не потрібні для доступу до ліцензованого сервера, якщо він використовує тільки web-сервери в якості навантажень. Додаткові відомості див в документі  Product Use Rights («Права на використання продукту»).

Для Windows Server 2012 не передбачена редакція HPC? Чому?

Редакція HPC не планується. Компанія Microsoft надасть пакет HPC Pack 2012 для безкоштовного завантаження; його можна буде використовувати з будь якою ліцензією Windows Server 2012 - Standard або Datacenter. Таким чином, клієнти зможуть запускати робочі навантаження HPC на будь-якому ліцензованому сервері Windows Server 2012. Посилання для безкоштовного завантаження. Для робочих навантажень HPC, які виконуються в Windows Server 2012, як і раніше відсутня необхідність в ліцензіях клієнтського доступу (програма CAL waiver). У відповідності з моделлю ліцензування Windows Server 2012, клієнтські ліцензії Windows Server CAL не потрібні для доступу до екземплярів Windows Server, якщо ці примірники використовуються виключно для запуску навантажень HPC. Додаткові відомості див. в документі  Product Use Rights («Права на використання продукту»).

У мене є Software Assurance, чинне на момент виходу Windows Server 2012. Коли в моєму переліку виданих ліцензій з'являться відомості про грант?

Ви відразу ж зможете використовувати новий продукт і отримаєте безстрокові права на випуск Windows Server 2012. При цьому відомості про грант не будуть відображатись в базі даних про видані ліцензії до тих пір, поки ви не продовжите угоду і не придбаєте Software Assurance для наданих ліцензій. Якщо ви не поновите Software Assurance, відомості про наявну у вас ліцензію не будуть відображені в базі даних ліцензування. Однак факт наявності у вас Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012 допоможе підтвердити наявність ліцензії на використання нового продукту.

У мене є ліцензія Datacenter і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

За наявності Software Assurance для випуску Datacenter ви отримуєте права на використання випуску Windows Server 2012 Datacenter. В даний час одна ліцензія Datacenter підтримує один процесор. Ліцензія Windows Server 2012 Datacenter буде підтримувати до двох процесорів. За кожні дві ліцензії Datacenter попередньої версії ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012 Datacenter.

У мене є ліцензія Enterprise і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

За наявності Software Assurance для випуску Enterprise ви можете отримати дві ліцензії Standard за кожну наявну у вас ліцензію Enterprise. Якщо ви збираєтеся використовувати більш високу ступінь віртуалізації або організувати середовище для приватної хмари, вам слід розглянути питання про придбання Software Assurance Step-Up *, щоб перейти на випуск Datacenter до моменту виходу Windows Server 2012. Варіанти переходу з випуску Enterprise на випуск Datacenter будуть видалені з прейскуранта з виходом Windows Server 2012.
* За наявності діючої угоди Enterprise Agreement та пункту «SA Step-Up from Enterprise edition to Datacenter edition» в листі цін (Channel Price Sheet, CPS), ви зможете здійснити перехід з випуску Enterprise на Datacenter протягом терміну дії угоди.

У мене є ліцензія Standard і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

Якщо у вас є ліцензія Standard і Software Assurance, то після виходу Windows Server 2012 ви зможете отримати ліцензію на випуск Standard. Ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012 Standard за кожну, що є у вас ліцензія Standard.

Якщо стандартний грант при переході на нове ліцензування у рамках Software Assurance не буде охоплювати всі процесори мого сервера, чи повинен я придбати додаткові ліцензії?

Ні, якщо у вас є Software Assurance для випуску Enterprise, Standard чи Windows Server 2008 R2 HPC на момент виходу Windows Server 2012, і стандартний грант на перехід в рамках Software Assurance не охоплює всі процесори вашого сервера, ви можете запитати додаткові ліцензії після документування свого середовища. Документування необхідно для того, щоб підтвердити факт установки випуску Windows Server 2008 R2 Standard або Windows Server 2008 R2 HPC на чотирипроцесорних серверах або випуску Windows Server 2008 R2 Enterprise на восьмипроцесорних серверах. Ви зможете отримати додаткові ліцензії для процесорів, не охоплених стандартним грантом. Для інвентаризації рекомендується використовувати набір інструментів Microsoft Assessment and Planning (MAP) або інші інструменти, що дозволяють точно визначити і задокументувати конфігурацію устаткування, на якому встановлена ОС Windows Server, із зазначенням дати і часу. По закінченні терміну дії договору ви можете продовжити Software Assurance для всіх ліцензій, отриманих після переходу до моделі ліцензування Windows Server 2012.

У мене є ліцензія Web Server і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

При наявності Software Assurance для редакції Web Server ви отримаєте ліцензію Windows Server 2012 Standard, яку можна використовувати при збереженні наявних прав на запуск поточної версії Web Server. Для кожних двох ліцензій випуску Windows 2008 R2 Web Server ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012. Якщо у вас непарна кількість ліцензій Windows 2008 R2 Web Server, у вашому грант буде вказано кількість ліцензій, округлене до найближчого цілого числа в більшу сторону. Ви як і раніше зможете розміщувати web-контент, користуючись нову ліцензією для Windows Server 2012 Standard, без використання Windows Server CAL для доступу до сервера. При цьому до будь-яких інших навантажень застосовуються стандартні вимоги ліцензування Windows CAL.

У мене є ліцензія HPC і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

При наявності ліцензії Windows HPC Server 2008 R2 Suite і діючої угоди Software Assurance ви отримаєте грант на ліцензію Windows Server 2012 Standard. За кожну ліцензію Windows HPC Server 2008 R2 Suite (цей пакет включає Windows Server 2008 R2 HPC і Microsoft HPC Pack 2008 R2 Enterprise) ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012 Standard. За наявності Software Assurance для випуску Windows Server 2008 R2 HPC або Microsoft HPC Pack 2008 R2 Enterprise ви отримаєте додаткову ліцензію Windows Server 2012 Standard, яку можна використовувати при збереженні наявних прав на запуск поточної версії HPC. Ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012 Standard за кожні дві ліцензії Windows Server 2008 R2 HPC або Microsoft HPC Pack 2008 R2 Enterprise. Якщо у вас непарна кількість ліцензій Windows Server 2008 R2 HPC або Microsoft HPC Pack 2008 R2 Enterprise, у вашому грант буде вказано кількість ліцензій, округлене до найближчого цілого числа в більшу сторону.
Ви як і раніше зможете запускати робочі навантаження HPC, користуючись новою ліцензією для Windows Server 2012 Standard, без використання Windows Server CAL для доступу до сервера. При цьому до будь-яких інших навантажень застосовуються стандартні вимоги ліцензування Windows CAL.

Чи можу я використовувати ліцензію Windows Server 2008 CAL для доступу до Windows Server 2012?

Ні, версія ліцензії CAL, котра використовується для доступу до Windows Server, повинна відповідати версії серверної ОС або перевищувати її. Для доступу до примірника Windows Server 2012 необхідна ліцензія Windows Server 2012 CAL.

Чи потрібна мені окрема ліцензія CAL для доступу до служб віддалених робочих столів (Remote Desktop Services,RDS) і службам управління правами Active Directory (Active Directory Rights Management Service, AD RMS)?

Так, вимоги до ліцензування служб Remote Desktop Services (RDS) і Active Directory Rights Management Service (ADRMS) з виходом Windows Server 2012 не змінюються. Клієнтам як і раніше необхідно придбати ADRMS CAL або RDS CAL на додаток до Windows Server CAL для доступу до функцій ADRMS або RDS. Версія ліцензії CAL, яка використовується для доступу до Windows Server, повинна відповідати версії серверної ОС або перевищувати її.

Випуски Windows Server Essentials і Foundation

Що таке Windows Server 2012 Essentials?

Windows Server 2012 Essentials — сама сучасна версія продукту Windows Small Business Server Essentials. Це перший сервер з підтримкою підключення до хмарних сервісів, з інтуїтивно зрозумілим призначеним для користувача інтерфейсом, призначений для підприємств малого бізнесу (до 25 користувачів) і працює на фізичних серверах з одним або двома процесорами.

Які функції доступні у Windows Server 2012 Essentials?

Windows Server 2012 Essentials містить в собі кращі в своєму класі 64-розрядні продукти для роботи в серверному середовищі, здатні задовольнити потреби переважної більшості малих підприємств:

 • Операційна система Windows Server 2012.
 • Захист даних.
 • Доступ з будь якої точки.
 • Моніторинг працездатності.
 • Гнучке розподілення робочих навантажень.
 • Розширюваність.
 • Додаткові компоненти до рішення для малого бізнесу, в тому числі з'єднувач для Office 365.

Клієнти можуть використовувати Windows Server 2012 Essentials в якості платформи для запуску критично важливих галузевих програм та інших локальних навантажень. Платформа також підтримує комплексне адміністрування при запуску хмарних додатків і служб, таких як електронна пошта, інструменти організації спільної роботи, засоби резервного копіювання та ін.

Які випуски Windows Server 2012 Essentials доступні?

Єдиний випуск — Windows Server 2012 Essentials. Це гнучка пропозиція, придатна для локальних або хмарних робочих навантажень.

Чи планується вихід нової версії Windows Small Business Server 2011 Standard?

Ні, випуск Windows Small Business Server 2011 Standard, котрий містить Exchange Server і Windows Server, стане останньою подібною пропозицією. Ці нововведення зумовлені ринковими тенденціями і потребами підприємств малого бізнесу. Малі підприємства все частіше використовують хмарні обчислення для запуску додатків і служб, таких як електронна пошта, сервіси оперативного резервного копіювання та бізнес-інструменти.

У мене є ліцензія Windows Small Business Server 2011 Essentials і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

При наявності ліцензії Small Business Server 2011 Essentials і Software Assurance ви отримаєте одну ліцензію Windows Server 2012 Essentials. Користувачі Software Assurance отримають дозволи після продовження угоди. Використання наданого продукту можливе тільки після його виходу.

У мене є ліцензія Windows Small Business Server 2011 Standard і Software Assurance на момент виходу Windows Server 2012. Права на використання якого випуску я можу отримати?

При наявності ліцензії Windows Small Business Server 2011 Standard і Software Assurance ви отримаєте одну ліцензію Exchange Server Standard 2010. Користувачі Software Assurance отримують дозволи після продовження угоди. Використання наданого продукту можливе тільки після його виходу.